Szukaj:

Gor?ce Towary


Apteka Szczepionki
Ilość wyświetleń: 219

Szczepionka przeciw gruźlicy

Treść
Jest to szczepionka zawierająca zawierającym żywy szczep Bacillus Calmette-Guérin (BCG) stanowiący mutant prątka bydlęcego o znacznie osłabionej zjadliwości, który pozbawiony został działania chorobotwórczego, ale zachował swoje właściwości antygenowe i alergizujące powodując powstanie odporności przeciw gruźlicy.
Wskazania
Szczepionka służy do czynnego uodpornienia przeciw gruźlicy. Szczepienia p/ gruźlicy są szczepieniami obowiązkowymi i podlegają im:
noworodki w ciągu 24 godzin po urodzeniu,
dzieci w 12 miesiącu życia, u których blizna po szczepieniu noworodkowym jest mniejsza niż 3 mm lub brak jest blizny,
dzieci w 6 roku życia ( bez próby tuberkulinowej Mantoux ),
młodzież w 12 roku życia i w 18 roku życia z ujemnym wynikiem próby tuberkulinowej Mantoux. Szczepienie należy wykonać w dniu odczytania próby,
próbom tuberkulinowym podlegają również studenci akademii medycznych i uczniowie policealnych szkół medycznych w pierwszym miesiącu nauki jeżeli nie wykonano u nich tych prób w ciągu ostatnich 12 miesięcy – szczepieniom podlegają osoby tuberkulionoujemne w dniu odczytania próby.
Przeciwwskazania
Szczepionka przeciw gruźlicy nie powinna być stosowana u:
noworodków: cierpiących na schorzenia o ciężkim przebiegu, takie jak stan zamartwicy, ciężkie wady rozwojowe, ciężki uraz porodowy, intensywna żółtaczka nasuwająca podejrzenie konfliktu serologicznego, zapalenie płuc, wszelkie choroby skóry oraz u których występuje biegunka i wymioty
wcześniaków: o wadze poniżej 2000 g, nie przystosowanych do życia, u których występują zaburzenia ze strony narządów krążenia i oddychania, u których brak jest wykształconego odruchu ssania oraz które wymagają przebywania w inkubatorze i karmienia sondą.
dzieci, młodzieży i dorosłych:
z dodatnim odczynem tuberkulinowym,
po przebytej gruźlicy płuc lub gruźlicy pozapłucnej,
cierpiących na ostro przebiegające schorzenia,
ze schorzeniami infekcyjnymi skóry jeżeli zachodzi obawa powikłań wtórnych,
po niedawno przebytych schorzeniach, po których przejściowo odczyn tuberkulinowy daje wynik ujemny. W tych przypadkach próbę tuberkulinową wykonać należy dopiero po 4 tyg. od zakończenia choroby.
Działania niepożądane
Po zastosowaniu szczepionki mogą wystąpić w 3-4 tyg. miejscowo ropień lub naciek, powiększenie okolicznych węzłów chłonnych, bardzo rzadko zapalenie kości.
Dawkowanie
Pierwsza dawka 12 h po urodzeniu. Dalsze szczepienia zgodne z "Kalendarzem szczepień ochronnych". Preparat podaje się śródskórnie w dawce 0,1 ml w okolicę mięśnia naramiennego lewego.
Preparaty
Szczepionka p/ gruźlicy – BCG – firma – Biomed w Lublinie, Szczepionkę po rozpuszczeniu podaje się w objętości 0,1 ml śródskórnie w okolicę lewego ramienia ( okolica mięśnia naramiennego ).

Informacje kontaktowe

Nazwa/Imię
.
Województwo
Cała Polska
Miejscowość
.
Data zamieszczenia
11/24/2011